Zühtüpaşa, Recep Peker Cd., 34724 Kadıköy/İstanbul
Çalışma Saatleri
  • Pzt-Cuma 09:00 - 18:00
    Cumartesi 09:00 - 14:00
İletişim Bilgileri
  • +90 (546) 640 00 11
Doktorunuza Danışın
CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Tüp Mide Ameliyatı - Sıkça Sorulan Sorular

TÜP MİDE AMELİYATI SONRASI SAÇ DÖKÜLMESİ OLUYOR MU?

Ameliyat olan herkesde görülmesede ilk 3 - 6 ay arası yaygındır. Nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Önerilen tüm takviyeleri alsanızda saç dökülmesi devam edebilir. Saç dökülmesi geçici bir süreçtir. Yeterli protein, vitamin ve mineral alımı bu süreci kısaltmada ve saçların daha sonra yeniden uzamasına yardımcı olur.

 

AMELİYATTAN ÖNCE DİYET YAPMAK ZORUNDA MIYIM?

Ameliyattan öncesi diyetin ana mantığı karaciğer boyutunu küçültüp ameliyatı cerrah için daha konforlu hale getirmektir. Ancak gerek tecrübemiz gerekse yapılan araştırmalar karaciğerde ki boyut azalmasının ameliyatı daha konforlu hale getirmede gözle görülür bir yarar sağlamadığı yöndedir. Dolayısıyla ekibimizde ameliyat olan hastaların, ameliyat öncesi diyet yapma gibi bir zorunluluğu yoktur.

 

AMELİYATTAN SONRA DİYET VEYA EGZERSİZ YAPMAM GEREKECEK Mİ?

Ameliyattan sonra ki beslenme planına diyet denilemez. Çünkü diyet denildiği zaman insanın aklına gelen ilk şey kişinin açlıkla sınandığı bir beslenme programıdır. Ameliyattan sonra ki beslenme serbest ve yasaklı gıdalar olarak ikiye ayrılır. Serbest gıdalarınız için porsiyon sınırlaması bulunmamaktadır.

Ameliyattan sonra mutlaka ve mutlaka egzersiz yapmanız gerekmektedir.

  • İlk ay düşük efor ( Yürüyüş ve yüzme ),
  • İkinci ay orta efor,
  • Daha sonra yüksek efor,

gerektiren sporlar yapabilirsiniz.

 

TÜP MİDE AMELİYATI SONRASI VİTAMİN VE MİNERAL ALMAM GEREKECEK Mİ?

Tüp mide ameliyatı sonrası kısa bir dönem (1-3 ay arası) vitamin-mineral takviyesi kullanmanız gerekecektir. Ancak ömür boyu kullanmanız gereken vitamin-mineral veya bir ilaç yoktur.

 

TÜP MİDE AMELİYATI SONRASI ESTETİK AMELİYAT GEÇİRMEM GEREKECEK Mİ? NE ZAMAN GEÇİREBİLİRİM?

Estetik ameliyata ihtiyacın nedeni tüp mide ameliyat değil, kişinin kilo kaybetmesidir. Buna engel olmak için ameliyat sonrası beslenmenize özen göstermeli, egzersizle bu süreci desteklemeniz gerekmektedir. Siz elinizden gelenin maksimumunu yapın kalanını zamanı bırakın çünkü tüp mide ameliyatı estetik kaygılar nedeniyle yapılan bir ameliyat değildir. Ameliyatın amacı sizlerin daha sağlıklı bir insan olmanızdır. 
Hala kilo verirken estetik ameliyat olmamalısınız. En doğru zaman, kilo veriminizin durduğu ve ideal kilonuza ulaştığınız andır.

 

KALP HASTALARI TÜP MİDE AMELİYATI OLABİLİR Mİ?

Kalp hastaları tüp mide ameliyatı olabilir bunun için sağlık durumunuzu takip eden kardiyoloji doktorunun yazılı onayına ihtiyaç duyulmaktadır. Tüp mide ameliyatı kalp hastalığı ile ilgili bir çok problemde iyileşmeyi sağlar.

 

TÜP MİDE AMELİYATI SONRASI NE ZAMAN HAMİLE KALABİLİRİM?

Tüp mide sonrası gebelik ve obez gebeliklerle ilgili yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Hamilelik ve Obezite ilişkisi - Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Gebelik

 

TÜP MİDE AMELİYATI SONRASI NE ZAMAN ARAÇ KULLANABİLİRİM?

Hastaneden çıktığınız günden itibaren araç kullanmanızda bir sakınca yoktur. İlk 10 gün içerisinde uzun yol planlıyorsanız her iki saatte bir 10'ar dakikalık molalar vermeli ve bu molalarda yürüyüş yapmanızı tavsiye ederiz.