Zühtüpaşa, Recep Peker Cd., 34724 Kadıköy/İstanbul
Çalışma Saatleri
  • Pzt-Cuma 09:00 - 18:00
    Cumartesi 09:00 - 14:00
İletişim Bilgileri
  • +90 (546) 640 00 11
Doktorunuza Danışın
CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Obezitede Psikolojik Faktörlerin Rolü Nedir?

Psikolojinin, obezitenin başlangıcı; inançlar ve davranışların rolü, insanların bu durumla nasıl baş ettikleri ya da bu duruma nasıl uyum sağladıkları, bireyin fiziksel ve psikolojik sağlığı üzerindeki sonuçları açısından obezitede rolü vardır.

Söz gelimi, obezite için cerrahi tedavi bekleyen kişilerin depresyon düzeylerinin incelendiği araştırmalar bu hastaların normal kilodaki bireylerden daha fazla depresif belirti bildirdiğini göstermiştir. Yakın zamanda yapılan bir anket çalışmasında obezitenin ömür boyu majör depresyon, bipolar bozukluk, panik bozukluk veya agorafobi tanısında artışla ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır. Obez olma deneyimiyle ilgili yapılan bir başka çalışmada ise, obez kişilerin kilolarının benlik kimliğini birçok yönde olumsuz olarak etkilediği ve durumlarını damgalayan bir toplumda yaşamanın bunu kötüleştirdiği ortaya konulmuştur.

Obezite için geleneksel tedavi paketlerinin başarısızlığı; daha uzun süreli tedaviler, takibe yapılan vurgu ve obezite tedavisine çok boyutlu bir bakış açısını beraberinde getirmiştir. Yakın zamandaki kapsamlı, çok boyutlu çalışmalar, obezite tedavisine yönelik bakış açısını genişletmeyi ve geleneksel kendini izleme yöntemlerini bilgi, egzersiz, bilişsel yeniden yapılandırma, tutum değişikliği ve nüksü önlemeyle birleştirmeyi önermiştir. Örneğin, modern davranışsal tedavi programları, obez bireyleri obez olmayanlardan daha az yemeye değil, genellikle yediklerinden daha az yemeye teşvik etmektedir.

Günümüzde, hem kilo kaybı hem de kilonun korunmasında geleneksel tedavi yaklaşımlarından daha iyi sonuç verdiği bilinen cerrahi tedavilerin, ameliyat sonrasında görülen kişinin kendini iyi hissetme hali, yakın ilişki, cinsellik ve sosyal etkileşim alanlarında da olumlu etkilerini kanıtlayan çok sayıda araştıtma mevcuttur. Fakat bariatrik cerrahi ile kilo verme, tek başına psikososyal problemleri çözmez. Örneğin kişinin öyküsünde cinsel tacizin olması kilo kaybıyla ilişkili korkulara yol açabilir.

Her ne kadar bariatrik cerrahi hastalarının diabet, kalp hastalıkları ve kansere bağlı nedenlerden ölüm oranları düşükse de bu grup hastaların diğer ağır obezite hastalarına göre daha fazla psikolojik sorunlar yaşadığı bilinmektedir.

Obezite ile mücadele ederken tüm yükü kendi başınıza üstlenmek zorunda olmadığınızı hatırlayın ve yardım alın.

Unutmayın; ruh sağlığınız fiziksel sağlığınızdan daha az önemli değil.