tüp mide, mide küçültme, schlauchmagen, magen op, gastric sleeve, sleeve gastrectomy, gürdal ören
Merkez, Burcu Sk. No:9, 34406 Kâğıthane / İSTANBUL
Çalışma Saatleri
  • Pzt-Cuma 09:00 - 18:00
    Cumartesi 09:00 - 14:00
İletişim Bilgileri
  • +90 (546) 640 00 11
Doktorunuza Danışın

Tüp Mide Ameliyatı Öncesinde Psikolojik Değerlendirme Niçin Yapılır?

Obezite cerrahisi adaylarının psikososyal işlevselliklerinde bazı bozulmalar yaşandığı ve bu bireylerin normal kiloda olanlara göre daha fazla psikiyatrik belirtiye sahip olduğu bilinmektedir. Yapılan çalışmalar bu grupta özellikle depresyon seviyesinin yüksek olduğunu göstermektedir.

Ameliyat sonrası iyileşme kişinin kendini iyi hissetme hali, yakın ilişkiler, cinsellik ve sosyal etkileşim alanlarında kendini gösterse de bariatrik cerrahi ile kilo verme tek başına psikososyal problemleri çözmez. Örneğin kişinin öyküsünde cinsel tacizin olması kilo kaybıyla ilişkili korkulara yol açabilir.

Psikiyatrik bozukluk mevcudiyeti bariatrik cerrahi yapılmasına engel değildir. Ancak bariatrik cerrahi adayının cerrahinin komplikasyonlarıyla baş edebilir olması, ameliyat sonrası uygulaması gereken ve yaşam boyu sürecek olan diyet, egzersiz ve yaşam tarzı düzenlemesi gibi önerilere uyabilir nitelikte olmasının sağlanması gerekir.

Ameliyat öncesi psikiyatrik değerlendirme psikososyal risk faktörlerinin belirlenmesine ve bu bilgilerin hem cerraha hem hastaya sunulması ile mümkün olan en iyi sonucun alınmasına yardımcı olur.

Bizler tam da bu sebeple, Op. Dr. Gürdal Eren ve ekibi olarak tüp mide ameliyatı öncesinde hastalarımızla klinik görüşme düzenleyerek onların yeme alışkanlıklarını etkilediğini düşündüğümüz psikolojik problemlerini saptamaya çalışıyor ve ameliyat sonrasında yeni yaşam tarzlarına uyabilmeleri için psikoterapötik destek sağlıyoruz.