Zühtüpaşa, Recep Peker Cd., 34724 Kadıköy/İstanbul

Tüp Mide Hakkında

Günümüzde en çok uygulanan obezite cerrahisi girişimidir. Yaygın olarak mide küçültme ameliyatı olarakta bilinir.

Tüp mide ameliyatı, laparoskopik yani kapalı ameliyat yöntemiyle midenin %70-80 lik kısmının kesip çıkarılmasıyla gerçekleşir. Ameliyat süresi ortalama 20 dakikadır. Karın bölgesinden açılan en uzunu 1,5cm olan 4-5 kesiden gerçekleşir.

 

Klinik araştırmalar ve tecrübemiz tüp mide ameliyatı sonrası masa başı bir işte çalışan hastanın hastaneden çıktıktan sonra 1 hafta içinde iş başı yapabileceğini göstermektedir.  Eğer işiniz çok fiziksel bir uğraş gerektiriyor ve kaldırma gibi yorucu faaliyetler içeriyorsa, o zaman işinize geri dönüş zamanınız masa başı işi olan birine göre daha uzun sürebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Egzersize Derhal başlayabilirsiniz. Ancak burada çok ağır egzersizlerden bahsetmiyoruz elbette. Önce kolay olandan başlayıp yavaş yavaş temponuzu arttırabilirsiniz. Evin çevresinde yürüyüş yapmak ilk başlarda yeterli olacaktır. İlk ay için düşük tempoda egzersizlerle devam ederek zamanı kendiniz ayarlayabilirsiniz. İkinci aydan sonra orta veya ağır tempoda egzersizlere başlayabilirsiniz.

Tüp mide ameliyatında gebeliğe engel olacak hiç bir müdahalede bulunulmaz.Tüp mide ameliyatı sonrasında gebelik için minimum 12 ay beklenmesi tavsiye edilir. Bu süreç annenin hem ideal kilosuna ulaşıp bir süre bu kiloda hayatına devam etmesi, hemde hem anneye hemde doğacak olan bebeğine yetebilecek kadar doğal yollardan vitamin-mineral alabilmesi içindir.

Tüp mide ameliyatı sonrası gebe kalan annenin bariatrik diyetisyen - genel cerrah - kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile ortak çalışarak sürece başlamalı ve tamamlamalıdır.

Yapılan araştırmalar tüp mide ameliyatı %99,7 oranında sağkalım oranına sahip olduğunu gösterir. Komplikasyonlar nispeten nadirdir ve hastaların %4'ünden azında görülür. Yaşanacak tüm komplikasyonların günümüz teknolojisinde tedavisi mümkündür.

Daha fazla makale

Tüp Mide Ameliyatını Kimler
Düşünmeli?

Unutmayın Tüp mide daha sağlıklı bir hayata adım atmanız için uygulanan ve birinci önceliği asla estetik kaygılar olmayan bir ameliyattır. Tüp mide ameliyatı diğer bir değişle mide küçültme ameliyatı olabilmek için adayda bazı şartlar aranır ;

  • Ameliyat dışında ki tüm profesyonel yolların tüketilmiş olması ve bu operasyonu son çare olarak görmeniz
  • Obezite Kaynaklı diyabet, tansiyon, uyku apnesi gibi kronik rahatsızlıkları olanlar

Ameliyat Öncesi Sağlık Kontrolleri

Tüp Mide Ameliyatı

Ekibimiz

Op. Dr. Gürdal Ören
Uzmanlık: Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı
Eğitim:

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, 1991
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi A.B.D

İletişim:
  • +90 (546) 640 00 11
Uzm. Dr. Taner Ulusoy
Uzmanlık: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı
Eğitim:

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi

İletişim:
Uzm.Dyt. Neslihan Ağbaba
Uzmanlık: Bariatrik Diyetisyen
Eğitim:

İstanbul Arel Üniversitesi

İletişim:
Dyt. Nisa Bozar
Uzmanlık: Bariatrik Diyetisyen
Eğitim:

İstanbul Bilgi Üniversitesi

İletişim:
Mert Ağbaba
Uzmanlık: Koordinatör
Eğitim:

Okan Üniversitesi - Endüstri Mühendisliği

İletişim:
  • +90 546 640 00 11
Hazal Ceren Bakar
Uzmanlık: Koordinatör
Eğitim:

İstanbul Üniversitesi
Copenhagen Üniversitesi

İletişim:
Riana Ramiz
Uzmanlık: Koordinatör
Eğitim:
İletişim:
  • +389 78 277 599